Patarkite

Pradėkite mums tobulėti
Kaip teisingai prižiūrėti darbo akinius? 2020 Vas 3

Kaip teisingai prižiūrėti darbo akinius?

Išties didelė dalis žmonių nešioja akinius. Dalis - dėl prasto regėjimo, dalis - nuo įvairių pavojingų veiksnių darbe apsisaugoti, o dalis dėvi ir vienus, ir kitus akinius. Tačiau darbui skirtus akinius esame linkę saugoti kur kas mažiau nei regėjimą koreguojančius akinius, nors darbo akiniai yra ne ką mažiau svarbūs žmogaus sveikatai ir saugumui. Todėl šiame straipsnyje norime Jus supažindinti su teisinga darbo akinių priežiūra bei su ja susijusiais niuansais.

Darbo akinių žymėjimas

Apačioje rasite sąrašą, kuris paaiškina įvairaus akinių žymėjimo reikšmes - šiuos žymėjimus rasite ant pačių akinių lęšių.

T – atsparumas vidutinio stiprumo smūgiui, esant ekstremalioms temperatūroms
A – atsparumas stipriam smūgiui (atitinka tik skydeliai)
AT – atsparumas stipriam smūgiui, esant ekstremalioms temperatūroms
K – atsparumas susibraižymui, nusitrynimui
N – atsparumas rasojimui
R – padidintas infraraudonųjų spindulių atspindėjimas

S (mechaniniam poveikiui atsparūs darbo akiniai, padidintas tvirtumas - 22mm plieno kamuoliukas, sveriantis 43 g, metamas iš 1,3 m. Kritimo greitis 18km/h. Lęšiai turi likti rėmeliuose ir negali suskilti. Rėmelis taip pat neturi pakeisti formos)

F (mechaniniam poveikiui atsparūs darbo akiniai, greitai skriejančios dalelės, silpnas smūgis - 6mm plieno kamuoliukas, sveriantis 0,86 g, iššaunamas 162 km/h greičiu. Lęšiai turi likti rėmeliuose ir negali suskilti. Rėmelis pat neturi pakeisti formos)

B (mechaniniam poveikiui atsparūs darbo akiniai, panoraminiai arba su šonine apsauga, greitai skriejančios dalelės, vidutinis smūgis - 6mm plieno kamuoliukas, sveriantis 0,86 g, iššaunamas 432 km/h greičiu. Lęšiai turi likti rėmeliuose ir negali suskilti. Rėmelis taip pat neturi pakeisti formos)

Lęšio filtro tipas (apsauga)
2, 2C arba 3 = UV
4 = IR
5 arba 6 = saulės šviesa
1,7 – 7 = suvirinimo filtras, jei nenurodytas užtamsinimo numeris

Kaip teisingai valyti ir prižiūrėti apsauginius akinius?

1. Nustatykite, kokia danga ir kokiu būdu ja padengti darbo akiniai

Tiek renkantis darbo akinius, tiek juos prižiūrint yra svarbu atkreipti dėmesį į jų žymėjimą. Tai labai reikšminga, nes žymėjimas nurodo, kokia apsaugine danga yra padengti akiniai. Tad jei pavyzdžiui Jūs dirbate su kietosiomis dalelėmis, kurios gali subraižyti akinių lęšius, o akinius pasirenkate be nesibraižančios dangos, šie akiniai Jums ilgai netarnaus, kad ir kaip kruopščiai juos prižiūrėsite. Labai svarbu atkreipti dėmesį, ar akiniai apsaugine danga padengti iš vienos ar abejų pusių. Jei akiniai padengti apsaugine danga tik iš išorės, tuomet būkite atsargesni juos valydami - ties vidine lęšio dalimi patekusios kietosios dalelės, tokios kaip drožlės, smėlis ir kitos gali subraižyti lęšį iš vidinės pusės. Kaip padengti Jūsų naudojami apsauginiai akiniai, galite sužinoti iš gamintojo arba iš pardavėjo, iš kurio įsigyjote akinius, 

2. Prieš dirbdami apžiūrėkite akinius

Prieš pradėdami dirbti, apžiūrėkite savo darbo akinius, ypač tuo atveju, jei juos naudojate ne pirmą kartą. Stenkitės pastebėti, jei akiniai stipriai susibraižę ar kitaip pažeisti. Jei taip yra, darbo akiniai gali nebeapsaugoti Jūsų arba iškreipti vaizdą, kuris trukdys susikaupti, gali pradėti svaigti galva, pykinti. Jei akiniai apgadinti, pakeiskite akinius į naujus. Jokiu būdu nebandykite patys taisyti sulūžusių akinių, kadangi tokiu atveju jie nebesuteiks gamintojo nurodytos apsaugos ir nebeatitiks saugumo standartų. Jei dėvite panoraminius ar kitokio tipo akinius su gumele, visada įsitikinkite, kad ji neprarado elastingumo, nes jei taip nutiks, akiniai nebegalės maksimaliai priglusti prie Jūsų veido ir įvairios dalelės, nuo kurių bandote apsisaugoti, galės patekti į vidų.

3. Nuvalykite bet kokius susikaupusius nešvarumus ant akinių

Visuomet svarbu įsitikinti, kad akinių paviršius švarus - bet kokios apnašos, esančios ant akinių lęšių, ribos dirbančiojo matomumą. Akinius galite praskalauti po vėsaus vandens srove arba pasinaudoti akinių valymo stotele/dispenseriu, jei tokiu naudojatės. Niekuomet nenaudokite valiklių, skirtų kitoms paskirtims, ypač jei jie sudėtyje turi alkoholio ar kitų agresyvių medžiagų. Stiprios valančios medžiagos išvalys ne tik akinių paviršių nuo nešvarių medžiagų, bet kartu nuvalys ir pačią apsauginę dangą. Norėdami lęšius nusausinti, naudokite specialią akiniams skirtą servetėlę, nebraižančią paviršių.

4. Nuvalykite akinių rėmelius

Ant akinių rėmelių besikaupiančius nešvarumus nuvalyti gali būti sudėtingiau. Praktiškas būdas tą padaryti - panaudoti dantų šepetėlį su švelniais šereliais. Nenaudokite didelės jėgos, nes taip galite subraižyti lęšius. Akiniaims ar jų rėmeliams valyti jokiu būdu nenaudokite skudurėlių, popierinių rankšluosčių, marškinėlių ar vienkartinių servetėlių. Visos šios medžiagos, nors iš pažiūrios ir švelnios prisilietimui, savo sudėtyje turi šiurkščių pluoštų, kurie gali subraižyti akinius.

5. Akiniams nuvalyti panaudokite mikrofibros maišelį

Dažnu atveju, jei įsigysite aukštesnės kokybės darbo akinius, kartu su akiniais gausite specialių mikrofibros maišelį, į kurį galėsite susidėti akinius. Šis maišelis taip pat pagamintas iš specialios medžiagos, kuri puikiai tinka akiniams valyti, tačiau nepamirškite, kad labai svarbu prieš valant akinius šį maišelį išversti į priešingą pusę. Taip reiktų daryti todėl, kad maišelio išorėje gali būti įvairių dulkių, smėlio, kitų kietųjų dalelių, kurios gali pažeisti akinių paviršių.

6. Saugiai laikykite akinius

Pasirūpinkite specialia vieta, dėžute ar maišeliu, kur laikysite savo apsauginius akinius, kai jų nedėvėsite. Taip pat pasirūpinkite, kad dėžutė ar maišelis būtų švarūs ir nesubraižytų akinių iš vidaus. Kad ir kokią laikymo vietą pasirinktumėte, niekuomet nedėkite akinių ant bet kokio paviršiaus, apverstų lęšiais į paviršių, pavyzdžiui, ant stalo, nes tokiu būdu labai greitai subraižysite apsauginius lęšius - ta pati taisyklė galioja ir akiniams, koreguojantiems regėjimą bei akiniams nuo saulės.

Priemonės, skirtos profesionaliai darbo akinių priežiūrai

Patarimų skiltyje minėjome, kad idealiausias ir profesionaliausiais būdas prižiūrėti bei valyti apsauginius akinius - tai specialių priemonių naudojimas. Viena iš tokių priemonių - tai akinių valymo stotelė/dispenseris, pritaikytas būtent darbo akinių priežiūrai bei patogiam laikymui ir naudojimui darbo vietoje. Specialus antistatinis purškiklis savo sudėtyje neturi alkoholio, silikono ar kitokių medžiagų, kurios galėtų sugadinti apsauginę akinių dangą ir labai greitai išdžiūna, o servetėlės pagamintos iš lęšių nebraižančio pluošto. Kartu pateikiame ir vizualinę instrukciją, kaip naudotis šia stotele.

Peržiūrėti prekę

Peržiūrėti prekę

Peržiūrėti prekę

Kaip naudoti stotelę/dispenserį:

Taip pat labai efektyvus ir mūsų klientų pamėgtas būdas valyti akinius - drėgnos servetėlės darbo akiniams valyti. Šios servetėlės pritaikytos būtent darbo akiniams - savo sudėtyje jos neturi agresyvių valiklių ar silikono, kurie galėtų pažeisti akinių apsauginę dangą. 

Peržiūrėti prekę

Kaip naudoti drėgnas servetėles: