Patarkite

VEIKSMŲ SEKA BRANDUOLINĖS AR RADIOLOGINĖS AVARIJOS ATVEJU 2022 Bal 14

VEIKSMŲ SEKA BRANDUOLINĖS AR RADIOLOGINĖS AVARIJOS ATVEJU

UAB "DSP Plius" direktorė Irma Spudienė dalyvavo Radiacinės saugos centras surengtuose mokymuose, po kurių šia svarbia informacija pasidalino su komanda, o dabar mes dalinamės su klientais. Mokymuose buvo pateikta informacija, kokių veiksmų reikėtų imtis, radiacinės ar biologinės grėsmės akivaizdoje. Norint jaustis saugiai turime žinoti kokius žingsniu turime atlikti norint apsaugoti save ir savo artimuosius. Apačioje dalinamės svetainių sąrašu, kuriame rasite visą su ekstremaliomis situacijomis susijusią informaciją.

 

Lietuvos pasirengimo ekstremalioms situacijoms svetainė www.lt72.lt

Radiacinės saugos centro interneto svetainė „Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai?“ https://bit.ly/3KZREn3

Interaktyvūs elektroniniai mokymai apie jonizuojančiąją spinduliuotę – www.radiacija.eu

Leidinys „Rekomendacijos gyventojams: kaip elgtis, jeigu įvyktų branduolinė arba radiologinė avarija?” https://bit.ly/3MXbNfn

Radiacinės saugos centrui visuomenės dažniausiai užduodami klausimai, susiję su įvykiais Ukrainoje: atsakymai -> https://bit.ly/3LWMGrv

1. Kodėl kalio jodido tabletėmis buvo aprūpinta tik 16 savivaldybių?

2. Ar atominės elektrinės Ukrainoje avarijos atveju reiktų gerti kalio jodidą?

3. Ar galima vietoj kalio jodido tablečių naudoti kitus jodo preparatus?

4. Ar reikia gerti kalio jodido tabletes dėl situacijos Černobylio zonoje?

5. Kodėl EURDEP platformoje kartais nėra Baltarusijos ar Ukrainos radiologinio monitoringo stočių duomenų? Kaip, sutrikus EURDEP platformos veiklai, gyventojai avarijos atveju sužinotų apie pavojų?

6. EURDEP platformoje atkreipiau dėmesį, kad Baltarusijoje prie Ukrainos sienos esanti radiologinio monitoringo stotelė rodo gerokai padidėjusį jonizuojančiosios spinduliuotės lygį. Kodėl taip yra?

APSAUGOMIEJI VEIKSMAI

Apsaugomieji veiksmai, atsižvelgiant į avarijos sudėtingumą, meteorologines sąlygas, pradedami taikyti vadovaujantis nustatytais apsaugomųjų veiksmų taikymo kriterijais, kompetentingoms institucijoms rekomendavus. Radioaktyviosioms medžiagoms patekus į aplinką, nedidelis jų kiekis žmonių sveikatai žymios žalos nepadarytų, tačiau galėtų turėti ekonominių padarinių žemės ūkiui, nes būtų uždrausta vartoti kai kuriuos vietinius maisto produktus, auginamus radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje, apribota medžioklė ar žvejyba.

Apsaugomieji veiksmai – veiksmai, taikomi siekiant išvengti apšvitos dozių arba jas sumažinti, kurios, netaikant tokių veiksmų, galėtų būti gaunamos įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai. Žmonių apsaugomieji veiksmai pradedami taikyti prognozuojant, kad įvyks branduolinė ar radiologinė avarija arba jai įvykus, ir baigiami taikyti, kai pavojus gyventojams jau nebegresia.

Taikomi šie apsaugomieji veiksmai: žmonių slėpimasis (rekomenduojama likti uždarose patalpose), evakavimas, skydliaukės blokavimas jodu, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų žmonių švarinimas (dezaktyvacija), laikinas jų perkėlimas, radioaktyviosiomis medžiagomis užterštų daržovių, pieno, vandens ir kitų produktų vartojimo apribojimas ir kt.

KAIP ORGANIZUOJAMA GYVENTOJŲ APSAUGA

BRANDUOLINĖS AR RADIOLOGINĖS AVARIJOS ATVEJU?

Numatomi taikyti apsaugomieji veiksmai pagal atstumus, nuo avarijos vietos:

Teritorijoje, kuri patenka į 30 km atstumą: gyventojų informavimas ir konsultavimas, žmonių slėpimasis, žmonių evakavimas, kvėpavimo takų apsauga, skydliaukės blokavimas jodu, žmonių dezaktyvavimas, radionuklidais užteršto maisto, geriamojo vandens vartojimo apribojimas.

Teritorijoje, kuri patenka į 100 km atstumą: gyventojų informavimas ir konsultavimas, skydliaukės blokavimas jodu, žmonių slėpimasis, laikinasis gyventojų perkėlimas, radionuklidais užteršto maisto, geriamojo vandens vartojimo apribojimas.

Teritorijoje, kuri patenka į 300 km atstumą: gyventojų informavimas ir konsultavimas, maisto, pieno, geriamojo vandens ir ne maisto produktų radiologinė kontrolė, vartojimo apribojimai.

 

Apsaugomieji veiksmai, kurie gali būti rekomenduojami įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai

❖     Apsaugomieji veiksmai, atsižvelgiant į avarijos sudėtingumą, meteorologines sąlygas, pradedami taikyti vadovaujantis nustatytais apsaugomųjų veiksmų taikymo kriterijais, kompetentingoms institucijoms rekomendavus.

❖     Radioaktyviosioms medžiagoms patekus į aplinką, nedidelis jų kiekis žmonių sveikatai žymios žalos nepadarytų, tačiau galėtų turėti ekonominių padarinių žemės ūkiui, nes būtų uždrausta vartoti kai kuriuos vietinius maisto produktus, auginamus radioaktyviosiomis medžiagomis užterštoje teritorijoje, apribota medžioklė ar žvejyba.     

❖     Aplinkoje pasklidus dideliam radioaktyviųjų medžiagų kiekiui, būtų taikomi šie apsaugomieji veiksmai:

✓ žmonių evakavimas (didžiausia tikimybė iš 30 kilometrų spindulio teritorijos nuo atominės elektrinės);

✓ slėpimasis sandariose patalpose;

✓ skydliaukės blokavimas jodu;

✓ laikinas žmonių perkėlimas;

✓ kvėpavimo takų apsauga (į lauką galima eiti dėvint vienkartinį respiratorių ar ryšint pasigamintą vatos ir marlės raištį).

❖    Gali būti ribojamas radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto maisto ir geriamojo vandens vartojimas. Laiku pradėjus taikyti apsaugomuosius veiksmus, žmonėms, gyvenantiems kelių kilometrų atstumu nuo avarijos vietos, negresia gyvybei pavojingos apšvitos dozės.

❖    Kiekvienas atvejis skiriasi, yra kitoks, todėl būtina sekti per radiją ir televiziją skelbiamą informaciją ir rekomendacijas.

GYVENTOJŲ PASIRENGIMAS: BŪTINOSIOS MAISTO IR VANDENS ATSARGOS 72 VAL.

Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, maisto ir vandens atsargos gali būti ribotos, o jų tiekimas – sutrikęs, todėl būtina iš anksto pasiruošti maisto ir vandens atsargų bent 72 valandoms, kol sulauksite pagalbos iš tarnybų.

NAMIE, SAUSOJE IR TAMSIOJE VIETOJE, REKOMENDUOJAMA LAIKYTI ŠIUOS PRODUKTUS:

• Konservai (mėsos, daržovių) ir kiti konservuoti produktai (sutirštintas pienas, vaisiai)

• Kruopos

• Aliejus

• Cukrus

• Prieskoniai

• Druska

• Medus

• Arbata

➔      Saugu vartoti maisto produktus ir gėrimus, esančius sandariose pakuotėse. Prieš atidarant pakuotę, rekomenduojama ją nušluostyti šluoste.

➔      Kaupdami atsargas pirmenybę teikite jums įprastiems produktams.

➔      Naujas nupirktas maisto atsargas rikiuokite už jau turimų atsargų – taip lengviau atskirsite trumpiau galiojančius produktus!

PASIRŪPINKITE VANDENS ATSARGOMIS!

➔      Vienam asmeniui 72 valandoms – 12 litrų vandens.

➔      Laikykite vandenį, supilstytą į mažos talpos buteliukus – taip vanduo išliks švarus ilgiau.

➔      Negerti ir nevartoti vandens iš atvirų telkinių, šulinių.

IŠVYKIMO KREPŠYS

 • Žibintuvėlis su papildomais elementais
 • Svarbūs dokumentai – gimimo ir (ar) santuokos liudijimai, pasai, vairuotojo teisės, draudimo dokumentai, turto nuosavybės dokumentai
 • Artimųjų nuotraukos (jų prireiks ieškant artimųjų)
 • Radijo imtuvas su papildomais elementais
 • Akiniai ar kiti regai bei klausai reikalingi daiktai
 • Maisto davinys 3 paroms ir vandens atsargos, supilstytos į mažas talpyklas
 • Papildomas maistas, esant specialiesiems poreikiams
 • Mechaninis konservų atidarytuvas
 • Pirmosios pagalbos rinkinys, vartojami vaistai ir vandenilio peroksido tirpalas
 • Maistas kūdikiams, sauskelnės, drėgnos servetėlės
 • Žaislai ir (ar) knygos vaikams
 • Drabužiai persirengti (patogūs batai, neperšlampama ir nuo vėjo apsauganti striukė, megztiniai, šiltos kelnės)
 • Tualetiniai reikmenys – rankšluostis, muilas, dantų šepetėlis, tualetinis popierius ir kt.
 • Šilta antklodė ir (ar) kompaktiškas miegmaišis
 • Kaukė nuo dulkių
 • Degtukai, sudėti į vandeniui atsparią dėžutę
 • Pieštukas ir popierius
 • Grynieji pinigai ir juvelyriniai dirbiniai (išskirstykite ir saugiai paslėpkite tarp kitų daiktų)
 • Cigaretės (kritiniu atveju jos naudojamos kaip mainų objektas)
 • Šeimos nariams būtini medikamentai
 • Evakuodamiesi pasiimkite išvykimo krepšį!
 • Nelaimės atveju neskambinkite artimiesiems – siųskite SMS!
 • Išjunkite namuose dujas, elektrą ir užsukite vandens sklendes!
 • Pasiimkite su savimi naminius gyvūnus!